Portal_background_image

صداقت، شجاعت، اعتدال وتدبيراز شاخصه هاي هويت ايراني اسلامي است.

فرماندارشهرستان محلات :ایران نقطه تلاقی دوتمدن بزرگ ایرانی و اسلامی است واین مقوله در جهان منحصر بفرد ومتفاوت است.

دکتر زینی وند فرماندار شهرستان محلات در آیین کهن بیل گردانی نیم ور ضمن ابراز خرسندی از برگزاری آیین بیل گردانی نیم ور وزنده نگه داشتن آیین های کهن این مرز بوم تصریح کرد : ایرانیان دارای تمدنی عظیم و به درازای عمر بشریت هستند، ایران نقطه تلاقی دوتمدن بزرگ ایرانی و اسلامی است واین ویژگی منحصر به فرد در دنیا ودر تاریخ تمدن های بشری است.
ایشان هویت ایرانی اسلامی را دارای مولفه های بسیاری دانست وضمن برشمردن آنها افزود :وقتی از هویت ایرانی اسلامی نام میبریم صفاتی در ذهن آدمی متبادر میگردد که میتوان به یگانه پرستی وتوحید که قبل از ورود اسلام هم در این سرزمین وجود داشته وبا روح و جسم ایرانیان عجین بوده است. دیگر عناصر این فرهنگ وتمدن صداقت، شجاعت واستقلال طلبی وآزادی خواهی است واین یک هویت ملی بوده که نسل به نسل وسینه به سینه منتقل گردیده است.
زینی وند  حفظ و نگهداری وپاسداشت فرهنگهای بومی را عامل جلوگیری از بروز ناهنجاریها عنوان وخاطر نشان کرد :حفظ تمدن های کهن وزنده نگه داشتن آیینه‌ای بومی جز عوامل بازدارنده فرهنگی جهت جلو گیری از بروز ناهنجاریهای روز افزون اجتماعی و تهدیدات احتمالی فضای مجازی است وباید به این عناصر فرهنگی دقت بیشتری شده و آیین های کهن حفظ ونگهداری وبه نسل های بعدی منتقل گردد.
فرماندارشهرستان محلات ضمن تبیین زوایای پیدا وپنهان این آیین دراین خصوص گفت :این بیلهای به هم متصل شده نماد جوانمردی و شجاعت ایرانیان است. این مراسم تنها یادآور غبار روبی از یک کانال نیست بلکه غبار روبی وزدودن زواید از ذهن وروح است، مقوله دیگر در این آیین اتحاد وبرادری است که همه دست در دست یکدیگر جمع شده وبا یک تعاون که در فرهنگ  ایرانی واسلامی ریشه دارد کاری بزرگ وسترگ را انجام میدهندودر آخر این آیین نیز شکرگزاری است که ریشه در دل جوان ایرانیان دارد.
زینی وند فرماندار شهرستان محلات در خاتمه سخنان خود به حفظ هویت اسلامی ایرانی تاکید وبا اشاره به انتخابات پیش رو خاطر نشان کرد :باید همگان سعی کنیم فردی را انتخاب نماییم که مانند دوره ای در گذشته با سخنانش و رفتارش هویت اصیل ما را دچار خدشه و خفت و خواری ننماید وسخنی گفته نشود که در دنیا با  روحیات یک ایرانی مسلمان سنخیت نداشته باشد.
ایرانیان در هر جایی که سخن به زبان رانده اند اعتدال را اشاعه داده و از افراط و تفریط بیزاری جسته اند واین امر نماد هویت اصیل ماست.

لازم بذکراست  آیین بیل گردانی نیم ور نزدیک به ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. این آیین به عنوان نمادی برای تشکر از آناهیتا الههٔ آب بوده که از زمان زرتشتیان، باقی‌مانده است. این آیین هم ریشه در فرهنگ آب و آبیاری دارد و هم در قدیم نمادی برای نشان‌دادن زور و پهلوانی به دشمنان بوده‌است. مردم نیم‌ور عقیده دارند این بازی آیینی، به برکت و زیادی آب کمک می‌کند.

جشن بیل‌گردانی که در شهر نیم‌ور مرسوم است و از جشن‌های باستانی و پهلوانی محسوب می‌شود، ارتباط تنگاتنگی با کشاورزی و زمان آبیاری مزارع این منطقه حاصلخیز دارد و نشانه‌ای از ستیز انسان با طبیعت محسوب می‌شود. زمان این جشن در آغاز فصل زراعت بهاره بوده و گروهی از مردان کشاورز برای لایروبی شاجوب یا نهر بزرگ نیم ور که از محل سر انحرافی باستانی نیم ور از رودخانه لعل بار اقدام می‌کنند. این عملیات لایروبی تا یک‌ماه به طول می‌انجامد و هنگامی که آب نهر به نخستین انشعاب خود که در زبان محلی وارگو نامیده می‌شود می‌رسد، مردم منطقه جشنی سنتی که یادگار سنت‌های پهلوانی است، برگزار می‌کنند. این مراسم که بیل‌گردانی نام دارد، در میدان اصلی نیمور انجام می‌شود.که از سال ۸۹ به عنوان میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.


دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری محلات


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه

  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها